100 lat

OSP w Kurowie ma już 100 lat

Piękny jubileusz 100-lecia istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Kurowie odbył się 8 września 2012 r. O godz. 12.00 nastąpił przemarsz pododdziałów w asyście Gminnej Orkiestry Dętej na miejsce uroczystości.
Mszę św. polową w intencji jednostki odprawili: ks. kan st. kpt Mirosław Ładniak Wojewódzki Kapelan Strażaków , ks. Wiesław Cieszko Proboszcz Parafii Kurów oraz ks. Roman Bednarczyk Proboszcz Parafii Dęba. Po Mszy nastąpiło przekazanie i poświęcenie tablicy pamiątkowej oraz wręczenie nagród i odznaczeń. Z okolicznościowymi życzeniami wystąpili zaproszeni Goście.
Po zakończeniu ceremoniału, przemarszu jednostek i rozwiązaniu szyku strażacy i zaproszeni Goście uczestniczyli w uroczystym obiedzie.
O godz. 15.00 odbywała się biesiada strażacka przy piosenkach w wykonaniu zespołu Eventer Band. Z wyjątkowym koncertem wystąpił chór strażaków z OSP w Kurowie, stworzony specjalnie na potrzeby jubileuszu. Etiudę pantomimiczną wykonał Józef Markocki z Oławy, miasta partnerskiego z kurem w herbie. Publiczność bawił kabaret z Kopydłowa oraz gwiazda wieczoru, zespół disco polo - Akcent. Nie zabrakło również jubileuszowego tortu dla uczestników obchodów i wystrzałowego pokazu fajerwerków oraz dyskoteki.
W godz. 12-16 ochotnicy oddawali krew w autobusie-mobilnym punkcie krwiodawstwa. Dzieci korzystały z zabawowych urządzeń dmuchanych, kul wodnych, karuzeli. Dorośli oglądali sprzęt Straży Pożarnej, Policji, Inspekcji Transportu Drogowego, Służby Więziennej i Wojska.
To wyjątkowe święto podkreśliło poczucie wspólnoty i dumę z dorobku wielu pokoleń, a także było wielkim i uroczystym wydarzeniem, nie tylko dla strażaków, ale dla całej społeczności, o której dobro i bezpieczeństwo z tak wielką pasją dbają nasi strażacy.

Podczas uroczystości odznaczeni zostali:
Złotym Medalem za zasługi dla pożarnictwa.
Dh Stanisław Taracha, Dh Waldemar Drążkiewicz, Dh Witold Drążkiewicz, Dh Eugeniusz Majerek, Dh Jerzy Błach, Dh Janusz Kozak.
Srebrnym Medalem za zasługi dla pożarnictwa.
Dh Robert Chmurzyński, Dh Jerzy Poniewierski.
Brązowym Medalem za zasługi dla pożarnictwa.
Dh Paweł Banaszek, Dh Jakub Drążkiewicz, Dh Mareki Grzegorczyk, Dh Jerzy Gawron, Dh Ryszard Gliniak, Dh Ryszard Kęsik, Dh Piotr Księżniak,
Dh Arkadiusz Małecki, Dh Łukasz Mrozek, Dh Artur Poniewierski, Dh Przemysław Skwarek, Dh Janusz Strumnik.

100-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Kurowie

straż 100 lat

Serdecznie zapraszamy już dziś na oficjalne obchody 100-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Kurowie , które odbędą się dnia 8 września 2012 roku w Kurowie na boiskach przy ul. ks. Grzegorza Piramowicza.

Działanie to realizowane jest pod nazwą „Promocja osiągnięć i stu letnich tradycji pożarniczych i społecznych mieszkańców Kurowa poprzez organizację imprezy kulturalnej pt: Jubileusz 100-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Kurowie”.

Organizacja imprezy została dofinansowana środkami finansowymi z zakresu małych projektów w ramach działania 413 „wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego PROW na lata 2007-2013 województwa lubelskiego. Koszt całkowity organizacji jubileuszu oszacowany został na kwotę 49 000,00 zł z czego 14 410,00 zł pochodzi ze sprzedaży cegiełek wartościowych (zbiórki publicznej), która stanowi wkład własny w ramach przedmiotowego projektu.

W ramach organizacji jubileuszu wystąpi kabaret z Kopydłowa http://www.spotkaniezballada.pl/ oraz zespół Akcent http://akcent.dp.w.interia.pl/.

Przedsięwzięcie jest wielkim wydarzeniem historycznym dla naszej społeczności, nad którym patronat objęli Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie, Prezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Warszawie, Marszałek Województwa Lubelskiego, Wojewoda Lubelski, Lubelski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie.

Folder na 100-lecie OSP Kurów...

OSP KURÓW